Montaż filmowy

Poruszyliśmy już wcześniej temat preprodukcji i częściowo zasady tworzenia zdjęć, dlatego dzisiaj porozmawiamy o postprodukcji, której podstawą jest montaż materiału w programach do edycji wideo.

Jeśli wcześniej nie istniało żadnej alternatywy dla Avid Media Composer, teraz twórcy oprogramowania na rynku edycji wideo oferują nam całą listę takich programów. Tak, wciąż ich nie jest wiele, ale dla fanów takich programów jest możliwość wybrania dla siebie odpowiedniej.

ADOBE PREMIERE PRO CC

Biorąc pod uwagę specyfikę naszych usług dzisiaj opowiem o bardziej profesjonalnych programach, z których korzystam. Pierwszym będzie nasz „ulubiony” Adobe Premiere Pro CC. Odkąd pamiętam montaż wideo w Adobe, zawsze był dość problematyczny. Po prostu niemożliwa była edycja materiału bez kilkudziesięciu awarii i błędów krytycznych. Z roku na rok słyszymy obiecywania, że program Adobe zostanie sprowadzony na rynek amerykański, ale są to wciąż obiecywania. Na ten moment dział wsparcia składa się z samych pracowników Indii. Oznacza to oszczędzenie na obsłudze klienta (z wielkim szacunkiem do każdej narodowości). W wyniku tego częste błędy i brak możliwości ich naprawy powodują rezygnacje z używania programu.

Jednak większość klientów jest uzależniona od Adobe z jednego prostego powodu. Ten program ma szaloną integracje z innymi programami graficznymi, takimi jak After Effects, Photoshop i Illustrator. Dzięki Media Encoder CC możesz połączyć wszystkie swoje materiały graficzne.

FINAL CUT PRO X

Final Cut Pro X jest dla właścicieli urządzeń Apple. Kalifornijski gigant jak zawsze daje swoim klientom możliwość poczucia się wyjątkowo, bo bez urządzenie Apple po prostu nie da się w nim pracować. Trudno powiedzieć czy jest lepszy od Adobe Premiere Pro CC, ale w jednym jestem pewien - z Final Cut zapomnisz o błędach na zawsze. Apple jak zwykle zrobił wszystko, aby użytkownik cieszył się swoją pracą do tego stopnia, że w menu nie ma nawet zakładki „zapisz”. A wszystko dlatego, ze program wykonuje automatyczne zapisywanie co sekundę.

Minusem (a dla niektórych będzie to plus) jest tylko cena około 300 $. Jednak płacąc jednorazowo, klient otrzymuje licencje na całe życie. Adobe na przykład obowiązuje do subskrypcji za 25 € miesięcznie.

DAVINCI RESOLVE

Najbardziej obiecujący i interesujący program do pracy z wideo. DaVinci Resolve należy do Vinci Systems i od 2009 roku jest własnością BlackMagic Design. Wersja podstawowa jest bezpłatna, brakuje tu jednak szeregu funkcji, bez których urok tego programu znika. BlackMagics zdobywa co raz więcej nowych klientów, dlatego większość profesjonalistów przechodzi w szeregi DaVinci Resolve. To także najbardziej wszechstronne narzędzie do pracy z kolorem.

Dużym plusem jest udostępnienie licencji programu wszystkim nabywcom sprzętu BlackMagic Design. Kupując nawet dość budżetową kamerę BlackMagic Pocket Cinema Camera 4K otrzymujesz licencje na DaVinci Resolve, która jest przyszłością edycji wideo. Jednak DaVinci Resolve również posiada istotną wadę. Program wymaga dużej ilości pamięci RAM w komputerze.

Podsumowanie

Oczywiście nie są to wszystkie programy do edycji wideo, ale wymieniłem dla Was najważniejsze i najlepsze. Wspomnę tylko jeszcze o Sony Vegas Pro (z którego wszyscy zaczynaliśmy), Windows Movie Maker, Movavi Video Editor i Pinnacle Studio. No i Avid Media Composer, który jest najtrudniejszy w używaniu w porównaniu do wszystkich innych.

Dziękujemy za zainteresowanie naszym blogiem, a dla tych którzy uważnie nas czytają przygotowaliśmy niespodziankę. Nasz zespół AM Production zapewnia rabat na nasze usługi. Podając hasło „VideoIdea2021” otrzymasz 20% rabatu na całkowitą cenę naszej pracy dla Twojego projektu.

Przypominamy, że reklama wideo jest głównym narzędziem, które zwiększa popularność Twojego biznesu. Nasze usługi:

  • Montaż filmowy (edycja wideo)
  • Tworzenie filmów reklamowych
  • Tworzenie wideo wywiadów
  • Tworzenie filmów promocyjnych
  • Tworzenie reklamy graficznej

Zamówić filmowanie

Stwórz szczegółowy plan zanim rozpoczniesz montaż

Korzystanie z darmowego programu zwiększa szanse na nieprofesjonalny montaż

Zakup programu do edycji to dopiero początek. Nauka montażu filmów jest bardzo czasochłonna