Sekrety filmowania udanego wywiadu

Pokażcie mi przynajmniej jedną osobę z telefonem w rękach, która nie oglądała wywiadów na YouTube? Większość z autorów zasłużyli na popularność dzięki prowokacyjnym wywiadom ze znanymi (dla naszego widza) ludźmi.

Nie będziemy mówić teraz o jakości wywiadów tych ludzi. Jednak jak zwykle dotkniemy tematu wideo. W 2020 roku ludzi zaczęli bardziej ufać Platformie YouTube, niż naszej telewizji (i częściowo się z nimi zgadzam), a od prelegentów w filmikach można nauczyć się więcej, niż w zwykłej przeciętnej uczelni. Dlatego popularność YouTube wciąż rośnie. Według prognoz szczyt popularności YouTube osiągnie w latach 2022-2023. No cóż, takiego typu filmiki jak „wywiad z jakimś tam ekspertem” przeżywa bezprecedensowy boom, co nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę powyższe.

Wraz ze wzrostem popularności takich wywiadów rośnie także zainteresowanie ludzi tym, jak się robi takie nagrywanie wywiadów dla biznesu i nie tylko. A nagrywanie to (jak najpierw może się wydawać) nie jest wcale takie łatwe. Chodzi o to, ze jeśli coś już skłoniło osobę do obejrzenia godzinnego (lub nawet dłuższego) wywiadu, nie powinno cokolwiek w nim być niezrozumiałe. Szczególnie to co mówi prezenter lub jego gość. Od pierwszej minuty widzowie powinni otrzymać przyjemny obraz, ładną infografikę oraz czytelną wypowiedź bez obcego szumu.

Dźwięk

Aby nagrać dźwięk wysokiej jakości, potrzebny jest przede wszystkim mikrofon krawatowy (często nawet 2 na każdy głośnik), mikrofon dla kamery i rejestrator, do którego się podłączają te mikrofony krawatowe. Nie zapominamy również o dźwięku podczas montażu. Tak naprawdę jest to oddzielne stanowisko - inżynier dźwięku, ponieważ wideo i dźwięku to dwa różne kierunki w branży, jednak dobrych i niedrogich specjalistów po prostu nie Istnieje, dlatego i zapraszają takich inżynierów tylko na duże projekty. Teraz wszystkie trudności związane z dźwiękiem spadają na operatora. W edytorach wideo z dźwiękiem możesz pracować minimalnie, co jest wystarczająco do produkcji wideo na poziomie podstawowym.

Wideo

Co my mamy? Rzućmy okiem na wywiad z jednym zaproszonym gościem. Oznacza to, że mamy dwie osoby - prezentera oraz gościa. Aby uzyskać przyjemny dla oka filmik, potrzebujemy co najmniej 3 kamer: plan z prezenterem, plan z gościem oraz plan ogólny. Fajnie by było mieć jeszcze jeden plan do nagrywania „B-rollów”. Widzowi będzie znacznie łatwiej odbierać informacje dzięki sekwencyjnemu przenoszeniu uwagi z planu ogólnego na plan duży i średni. Jednak mając chociaż jedna kamerę można uzyskać ładny obraz na wyjściu, ale pod jednym i prostym warunkiem. I ten warunek to światło!

Możemy mieć nawet 10 kamer, jednak jeśli bohaterzy wyglądają nudno oraz wtapiają się w otaczającą przestrzeń (tak, tutaj słusznie było by zauważyć, że zależy to wszystko również od udanego wnętrza oraz ubrań bohaterów, ale to i tak jest oczywiste), wtedy kadr będzie zbyt banalny. Prawdopodobieństwo, że widz pozostanie do samego końca jest bardzo małe.

Gdybym miał wybrać między jedna kamerą z trzema źródłami światła (3 lampy) a trzema kamerami z jednym źródłem światła (1 lampa), najprawdopodobniej wybrałbym pierwszą opcję. W produkcji wideo światło jest najważniejsze!

Infografiki i animacja

Tu wszystko jest proste. Nie używamy Times New Roman ani żadnej innej nieatrakcyjnej czcionki. Wybieramy prawidłowe schematy kolorów dla czcionki. Korzystamy również z podstaw umieszczania i skalowania obiektów w odniesieniu do wideo. I najważniejsze - zapominamy o takim zjawisku jak przejścia. Używanie efektów przejść często tylko pokazuje nieumiejętnosci filmowców.

Podsumowanie

Tworzenie wywiadów także jest sztuką. Nie zapominaj, że nawet zwykłą i nieciekawą wypowiedź można wyróżnić wysokiej jakości sekwencją wideo, która sprawi, że Twoi widzowie nie tylko będą słuchać, ale także oglądać. Jesteśmy gotowi na nagrywanie wysokiej jakości wywiadów dla biznesu, ponieważ produkcja filmowa w Warszawie to nasze rzemiosło.

Zamówić filmowanie

Filmowanie wywiadów z wyjazdem na lokalizacje klienta

Filmowanie udanego wywiadu o minimalnym budżecie

Odpowiednie oświetlenie na lokacji to najlepszy sposób na przekazanie właściwej atmosfery oraz odczuć bohatera w kadrze